Press "Enter" to skip to content

Protokół z posiedzenia jury LI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka

W 2022 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych ogłosił w formule otwartej LI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka. Na konkurs nadesłano 92 zestawy poetyckie i 47 prozatorskich.

W dniu 26 października 2022 roku w Lublinie jury obradujące w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski, mgr Halina Kosienkowska-Ciota, mgr Katarzyna Kraczoń (sekretarz konkursu), dr Donat Niewiadomski (przewodniczący jury) I nagrodę w dziedzinie poezji przyznało Teresie Parynie („Grań”) za zestaw.

Nagrodę II otrzymali: Ewa Jowik („Modraszka”), Florianna Kiszczak („Wiśnia1”), Wanda Łomnicka-Dulak („Pamięć”) za zestawy wierszy oraz Elżbieta Wójtowicz („Czeremcha”) za utwory Czas kładzie i Ku jesieni.

Nagrodę III za zestawy uzyskali: Agnieszka Drążek („Złota jabłonka”), Mirosław Puszczykowski („Dziewczynka bez zapałek”), Regina Sobik („Kamratka”).

Wyróżnieniami w poezji uhonorowano: Grzegorza Baczewskiego („Wiejski filozof”) za zestaw, Małgorzatę Borzeszkowską („Poczekam”) za wiersze Oczekiwanie i Modlitwa zielna, Magdalenę Dryl („Powrót do korzeni”) za utwory Jesienny bukiet oraz Letnie strofy, Zdzisława Drzewieckiego („Koryfeusz”) za zestaw, Krystynę Gudel („Las”) za liryki Stół i O mojej ziemi, Krystynę F. Hendzel („Olszyna”) i Krystynę Igras („Dąb”) także za zestawy, Annę Jabłońską („Cztery pory roku”) z wiersz Koniec lata, Marka Klamczyńskiego („Klon”), Ewelinę Kuśkę (Mazurek”), Katarzynę Mańkę-Malarę („KMM”), Zdzisława Purchałę (Nestor”), Zofię Roj-Mrozicką („Skorusa”) – za zestawy, Marka Szewczyka („Pisakowy dziadek”) za Sonatę karpacką oraz Donatę Witkowską-Kowal („Szalinówka”) również za zestaw.

Jury przyznało także nagrodę specjalną Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej („Pochyła jabłoń”) za wiersz Lutnia i śpiewak poświęcony patronowi konkursu.

Laureatkami I nagrody w dziedzinie prozy zostały: Ewelina Kuśka („Mazurek”) za zestaw oraz Zofia Przeliorz („Mrokiewka”) za opowiadanie Najlepiej z rana, z rosą…

II nagrodę za zestaw przyznano Walerii Prochownik („Wrzos1”).

Nagrody III przypadły: Agnieszce Demarczyk („Szeptucha”) za opowiadanie Kroczycie bajania o Skrzypku Czerwonym, Patrycji Pelicy („Malinowa”) za opowiadanie W starym piecu diabeł pali oraz Danucie Ewie Skalskiej („Mniszek”) za opowiadanie na tle wierzeniowym pt. Mamuna.

Wyróżnienia w prozie otrzymali: Anna Błachucka („Piekielnica”) za opowiadanie Plenum, Elżbieta Maria Grymel („Dziewanna”) za tekst Jak my ostatni raz żniwowali, Ewa Jowik („Modraszka”) za utwór Przypowieść o ptakach, Anna Paterek („Cisza leśna”) za opowiadanie Babka Anastazja, Stanisław Ptaszek („Kurcobel”) za utwory Wymiatanie sąsieków i Młocka, Zofia Roj Mrozicka („Skorusa”) za opowieści Połącenie i Trudno pyrć, Miral Rubin-Lorek („Vivat Silesia”) z utwór O dziewczynie Meluzynie – śląska powiastka, Kazimierz Surzyn („Feliks 2022”) za teksty Karczma na Kamiennej Górze i Modlitwa czyni cuda, Elżbieta Wójtowicz („Czeremcha”) za zestaw oraz Andrzej Zawadzki („Dusek”) za
opowieść z życia wsi pt. Werko.

Wszyscy laureaci otrzymają nagrody finansowe, które wyślemy przekazem pocztowym. Teksty wszystkich laureatów będą opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym, które wraz z dyplomem zostaną wysłane w późniejszym terminie.

Nagrody w tegorocznej edycji konkursu zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za co organizatorzy składają szczególne podziękowania.

Jury konkursu:
Jan Adamowski
Halina Kosienkowska-Ciota
Katarzyna Kraczoń
Donat Niewiadomski

* Zdjęcie główne: Obrady Jury 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka, fot. Katarzyna Kraczoń